Statut Parafialnej Rady Duszpasterskiej w Diecezji Elbląskiej

I. Postanowienia ogólne

1. Parafialna Rada Duszpasterska (= Rada) stanowi ciało doradcze proboszcza (kan. 536 KPK). Tworzą je świeccy, osoby życia konsekrowanego oraz duchowni.

2. Rada jest miejscem czynnego i odpowiedzialnego zaangażowania świeckich w posłannictwo Kościoła. Członkowie Rady mają za zadanie wyrażać swoje opinie i sugestie dla duchowego dobra wspólnoty (por. KK 37; kan. 212 § 3; 228 § 2 KPK).

3. Rada winna stawać się szkołą dialogu duchownych ze świeckimi, ich współpracy oraz budowania kościelnej wspólnoty.

II. Cele i zadania Rady

4. Głównym celem Rady jest świadczenie pomocy parafii w podtrzymywaniu, rozwoju oraz organizacji życia religijnego przez:

A. Wspieranie inicjatyw w dziedzinie: ewangelizacji, liturgii, wychowania, działań charytatywnych;

B. Pomoc w przeprowadzeniu diagnozy stanu religijno-moralnego środowiska;

C. Udział w opracowaniu rocznego parafialnego planu duszpasterskiego, w oparciu o program ogólnopolski i diecezjalny;

D. Wspieranie działalności ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz budowanie wspólnoty;

E. Przygotowywanie konkretnych spotkań i akcji.

 

5. Do kompetencji Rady nie należą, sprawy z dziedziny wiary i moralności, ani wpływ na obsadę urzędów w parafii.

6. Sprawy finansowe i gospodarcze należą do Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych. Rada może jednak wnioskować o skierowanie środków na określone cele duszpasterskie. Bierze przy tym pod uwagę realne możliwości ekonomiczne parafii.

7. Chociaż Rada posiada głos doradczy, jednak proboszcz winien wsłuchiwać się uważnie w formułowane przez nią wnioski.

III. Skład Rady i sposób powoływania członków

8. Członkiem Rady może być katolik mający stałe zamieszkanie w parafii, pełnoletni, bierzmowany, odznaczający się roztropnością, wolny od kar kościelnych i cieszący się dobrą opinią

9. Rada powinna liczyć od 3 do 11 członków, w zależności od wielkości parafii. Jej członkowie winni reprezentować różne środowiska.

10. W parafiach, gdzie są wikariusze i nauczyciele religii oraz zgromadzenie zakonne, także oni powinni być reprezentowani w Radzie.

11. Członków Rady powołuje proboszcz. Członkowie Rady mogą być powołani na drodze wyborów. Wówczas biskup elbląski zatwierdza porządek wyborów.

IV. Kadencja i zmiany składu Rady w czasie jej trwania

12. Członkowie Rady są powoływani na okres 3 lat. Po upływie kadencji mogą być powołani ponownie, jednak nie więcej niż przez trzy kolejne kadencje.

13. Członkowie Rady nie powinni być równocześnie członkami Parafialnej Rady ds. Ekonomicznych.

14. Uprawnienia Rady wygasają w momencie wakatu parafii lub zmiany proboszcza.

15. Najpóźniej po upływie 6 miesięcy od kanonicznego objęcia parafii proboszcz ma obowiązek powołać do życia nową Radę, lub potwierdzić umocowanie dotychczasowej.

16. Skład Rady winien zostać przedstawiony biskupowi elbląskiemu do zatwierdzenia. Po ukonstytuowaniu się Rady, proboszcz jej skład podaje wiernym.

17. Poszczególni członkowie mają możliwość zrezygnowania z udziału w pracach Rady. W uzasadnionych przypadkach mogą też być wykluczeni przez proboszcza, który jednak powinien przedtem skonsultować się z dziekanem (zob. nr 8).

V. Funkcjonowanie Rady

18. Zwyczajne zebrania Rady winny odbywać się dwa razy w roku. Zwołuje je proboszcz. Istnieje również możliwość zwołania zebrania nadzwyczajnego, w zależności od aktualnych potrzeb duszpasterskich. Zebranie nadzwyczajne może być zwołane bądź przez proboszcza, bądź na wniosek przynajmniej połowy członków Rady.

19. Podczas pierwszego posiedzenia ma być wybrany sekretarz Rady, którego zadaniem jest prowadzenie protokołów ze wszystkich zebrań. Protokoły powinny być przechowywane   w kancelarii parafialnej i udostępnione przy okazji wizytacji kanonicznej oraz wizytacji dziekańskiej.

20. Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów, przy uczestnictwie przynajmniej 50% wszystkich członków. Głosowanie powinno poprzedzić staranie o budowanie zaufania i porozumienia.

21. Uchwały podjęte bez udziału proboszcza - przewodniczącego Rady - nie mają mocy.

22. W przypadku sporu z Radą, proboszcz odwołuje się o rozstrzygnięcie do biskupa elbląskiego.

23. Posiedzenia Rady mają charakter niepubliczny, ale o ważniejszych jej ustaleniach proboszcz winien poinformować parafian.

VI. Postanowienie końcowe

24. Zmiany w niniejszym statucie mogą być wprowadzone jedynie decyzją biskupa elbląskiego.

 

Niniejszy statut zatwierdzam, na okres 5 lat i polecam, aby stosować go w powoływaniu i funkcjonowaniu Parafialnych Rad Duszpasterskich w Diecezji Elbląskiej.

  

Elbląg dnia 17 lipca Roku Pańskiego 2015.

№  507 / 2015.

 

Bp Jacek Jezierski, Biskup Elbląski.

Ks. Zdzisław Bieg, Kanclerz Kurii.

Skład Duszpasterskiej Rady Parafialnej Parafii Dobrzyki

 

 

 

p. DUNIA Ryszard

p. KUBCZAK Barbara

p. ŁUPIŃSKA Mirosława

p. ŁÓJ Grzegorz

p. NIEBOJEWSKA Janina

p. SKIBIŃSKI Wiesław

 

 

 

Rada Parafialna, zgodnie z literą i duchem Kodeksu Prawa Kanonicznego; jest organem DORADCZYM Proboszcza Parafii i jako taka nie posiada osobowości prawnej. Nie może zatem samodzielnie reprezentować parafii, wobec jakichkolwiek organów kościelnych czy państwowych. Nie pełni też nigdy funkcji pośredniczących między proboszczem a jego parafianami. Może natomiast działać w imieniu Ks. Proboszcza; w określonych ramach prawnych i w konkretnych sprawach, jedynie na wyraźne polecenie Ks. Proboszcza – jedynego prawnego przedstawiciela i rzecznika powierzonej sobie parafii.

Polecamy strony
Wyszukiwanie