Rok BEATYFIKACJI Ojca Św. Jana Pawła II

Błogosławiony Janie Pawle II - módl się za nami.

Ten szczególny rok Łaski Bożej, parafianie Parafii Dobrzyki uczcili dwojako.

1/. W czasie kolędy postanowiono, że zakupimy na beatyfikację, duży obraz Sługi Bożego J.P.II, ale już w taki sposób namalowany, by przedstawiał ojca świętego w chwale nieba - na 01. maja "jak znalazł". A Pan Bóg pozwoli, to i na kanonizację nie przyjdzie nam zbyt długo czekać. Szybka zbiórka - niestety, za mało na obraz. Ale szczęśliwym trafem; nie wypaliła sprawa z nowymi ławkami do kościoła i zostało dość pieniędzy, by sprawę rozwiązać od ręki. Zamówienie u Pana Jacka Wziątka w Warszawie - artysty malarza i konserwatora, który sprawdził się i zasłużył wieloma znakomitymi pracami m. in. w naszej Katedrze Elbląskiej. Wstępna koncepcja, szkice, projekty no i to czekanie... Wielkie dzieła nie powstają w tydzień... Po kilku miesiącach oczekiwania, pod koniec kwietnia, doczekaliśmy się. Jan Paweł II - a raczej jego wielki portret - znalazł swe godne miejsce w południowym, bocznym ołtarzu, a ks. proboszcz postarał się od oo. Kapucynów o relikwię - skrawek materiału z białego, papieskiego pasa, który Ojciec Święty Jan Paweł II nosił za życia ziemskiego na biodrach, przepsując nim sutannę - tak jak każdy biskup.

Poświęcenia obrazu dokonał nasz Ks. Proboszcz - Mariusz Pawlikowski, w dniu beatyfikacji 01.maja 2011 roku na uroczystej, wieczornej Mszy Świętej Dziękczynnej za dar Błogosławionego Jana Pawła II - naszego umiłowanego ojca świętego i największego z synów polskiej ziemii.

2/. "Obraz jest piękny, ale można by coś jeszcze... W końcu tyle zawdzięczmy naszemu ukochanemu ojcu świętmu". Odnówmy tyle naczyń liturgicznych ile zdołamy, bo niektóre - zwłaszcza kielichy - są w bardzo złym stanie. A to są Naczynia Kultu Bożego - coś dla Pana Boga, dla godnej celebracji dla Najświętszej Eucharystii... no i już na całe lata... jakoś upamiętnimy ten szczególny rok łaski dla nas Polaków... Łatwo powiedzieć, ale jak to zrobić - dopiero co niemałe pieniądze przeznaczyliśmy na wielki obraz Jana Pawła II do bocznego ołtarza, a możliwości finansowe parafian są dość ograniczone... "Zbierajmy SREBRNY ZŁOM" - ktoś rzucił hasło, ks. proboszcz szybko je podchwycił i zaapelował serdecznie do mieszkańców i gości, oraz wczasowiczów, co poskutkowało błyskawiczną akcją i w efekcie odnowieniem oraz pozłoceniem "złotem dukatowym" 5 kielichów, 2 cyboriów i kupnem nowej kustodii oraz 2 relikwiarzy.

Z oczywistych powodów nie zamieszczamy fotografii precjozów, by "nie kusić losu".

Dziękujemy jednak Opaczności Bożej, ks. proboszczowi oraz ofiarodawcom za złoty i srebrny złom, oraz wszelkie ofiary na ten cel złożone.

Serdeczne "Bóg zapłać" - składam wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną akcję, która jest naszym wotum dziękczynnym Panu Bogu i Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI, za dar nowego błogosławionego dla Kościoła w Polsce i na świecie - ks. Mariusz A. PAWLIKOWSKI - Proboszcz Parafii Dobrzyki.

Votum parafii; obraz Ojca Św. Jana Pawła II na beatyfikację - 01.05.2011.